Pogon tuzlanske firme Gusto E sapore u Srebrenici vjerovatno će prekinuti proizvodnju ukoliko sa lokalnom vlašću ne bude postignut dogovor o imovinsko-pravnim odnosima. Odnosno, korištenju objekta bivše pekare, rekao je stručni saradnik za projektovanje i razvoj u opštini Srebrenica Senad Subašić. Opština Srebrenica ustupila je 2005. godine bez naknade objekat bivše pekare vlasniku tuzlanske firme Haši Ahmetoviću za organizovanje proizvodnje slatkiša pod uslovom da u radni odnos primi 30 radnika. Tuzlanska firma je instalirala opremu u objektu od nekoliko stotina metara kvadratnih i pokrenula proizvodnju kolača, zaposlivši 28 radnika, ali se taj broj ubrzo počeo smanjivati. Promjenjiv kvalitet proizvoda doveo je do smanjenja potražnje, što je uslovilo smanjenje i neredovnu isplatu plata, kao i smanjenje broja radnika i neredovnost proizvodnje, iako firma nije plaćala nikakve naknade za korištenje objekta. Trenutno je neizvjesna sudbina i dalji rad 11 preostalih radnika.
Pogon tuzlanske firme Gusto E sapore u Srebrenici vjerovatno će prekinuti proizvodnju ukoliko sa lokalnom vlašću ne bude postignut dogovor o imovinsko-pravnim odnosima...
Odnosno, korištenju objekta bivše pekare, rekao je stručni saradnik za projektovanje i razvoj u opštini Srebrenica Senad Subašić.
Opština Srebrenica ustupila je 2005. godine bez naknade objekat bivše pekare vlasniku tuzlanske firme Haši Ahmetoviću za organizovanje proizvodnje slatkiša pod uslovom da u radni odnos primi 30 radnika.
Tuzlanska firma je instalirala opremu u objektu od nekoliko stotina metara kvadratnih i pokrenula proizvodnju kolača, zaposlivši 28 radnika, ali se taj broj ubrzo počeo smanjivati.
Promjenjiv kvalitet proizvoda doveo je do smanjenja potražnje, što je uslovilo smanjenje i neredovnu isplatu plata, kao i smanjenje broja radnika i neredovnost proizvodnje, iako firma nije plaćala nikakve naknade za korištenje objekta.
Trenutno je neizvjesna sudbina i dalji rad 11 preostalih radnika.
Vlasnik firme Hašo Ahmetović rekao je novinarima da je prije pokretnja proizvodnje dogovor bio da mu opština dodijeli objekat i prostor oko njega na trajno korištenje, a da on zaposli određeni broj Srebreničana.
- Firma je ispunila svoje obećanje, a opština za devet godina nije učinila ništa. Još nije riješeno pitanje vlasništva objekta i to sprečava dalje aktivnosti i uvođenje novog programa i povećavanja broja zaposlenih - tvrdi Ahmetović.
Ovih dana aktuelizovano je pitanje definisanja imovinsko-pravnih odnosa, odnosno uslova korištenja objekta bivše pekare u srebreničkom naselju Učina bašča.
Stručni saradnik za projektovanje i razvoj u ovoj opštini Senad Subašić kaže da od trajnog definisanja uslova korištenja ovog objekta zavisi dalji rad ovog pogona.
- Ukoliko se postigne dogovor, postoji spremnost vlasnika firme da proširi proizvodni program i zaposli još 15 radnika. Ako ne dođe do dogovora u ovom pogonu će vjerovatno biti prekinuta proizvodnja slatkiša - pojasnio je Subašić.